SFC: Drużyna Śląska powraca na Skałkę! (zapowiedź)

Aktualności Off 620

Po ubiegło weekendowych zmaganiach na torze w węgierskim Debreczynie, teraz rywalizacja o punkty w cyklu Speedway Friendship Cup przenosi się do Polski. Organizatorem jak i gospodarzem, drugiej rundy zmagań jest MS Śląsk Świętochłowice. Nasza ekipa będzie chciała wykorzystać atut i znajomość własnego toru i triumfować przed własną publicznością!

Łatwo jednak nie będzie. Po inauguracji wiemy, że bardzo mocnym teamem dysponuje RMSTK Równe oraz Debrecen Speedway SE, lecz nasi węgierscy przyjaciele na Śląsk przyjadą w lekko rezerwowym zestawieniu.

Gospodarze do walki o punkty przystępują w nieco wzmocnionym zestawieniu w porównaniu do pierwszych zawodów. Nadal liderem wydaje się być Hubert Łęgowik, który nie może przekonać do siebie trenera Zdunek Wybrzeża Gdańsk i korzysta z gościnności MS Śląska, startując w naszych barwach w Speedway Friendship Cup. W Debreczynie wywalczył 13-ście „oczek”. Kolejne dwa miejsca zajmą zawodnicy naszego klubu – wychowanek, Mateusz Pacek oraz powracający do profesjonalnego ścigania w lewo – Bartosz Szymura. W zawodach nie wystąpi awizowany wczoraj Robert Chmiel. W jego miejsce zobaczymy uczestnika Speedway ReaktywacjiMarcela Kajzera. Obecny zawodnik Naturalna Medycyna PSŻ Poznań był wówczas jednak jedynie rezerwowym i nie otrzymał szansy wyjazdu na tor.

Pierwszym rywalem świętochłowickiego zespołu będzie wspomniany już lider i faworyt rozgrywek – RMSTK Równe. Ukraiński zespół desygnował do boju po raz kolejny najlepszy możliwy obecnie skład ze Stanisławem Melnyczukiem na czele. „Stasiu” to zawodnik polskiego Kolejarza Rawicz, który na brak jazdy narzekać nie może i nie mógł, także zimą, bowiem wybrał się na wojaże do Argentyny. Niestety, wiodło mu się różnie, a na dodatek stracił wiele sprzętu. U jego boku ujrzymy zdolnego, lecz nękanego kontuzjami i pechem Andrija Kobrina, który nie może do końca udowodnić swojej przydatności. Kolejnym reprezentantem RMSTK będzie Wiktor Trofimow jr. Żużlowiec związany jest kontraktem z Fogo Unią Leszno i walczy o przyznanie mu polskiego obywatelstwa, co ułatwiłoby mu starty w naszym kraju. Zestawienie uzupełnia druga ukraińska nadzieja sportu żużlowego, nowy zawodnik MS Śląska Świętochłowice – Marko Lewiszyn, który przed tygodniem w Debreczynie brał udział w fatalnej kraksie, z której wyszedł jednak bez szwanku.

W odmienionym składzie w porównaniu do inauguracji przyjedzie do Świętochłowic także AMK Zlata Prilba Pardubice. Czechów nie będzie reprezentował m.in. Tomáš Suchánek, który w Debreczynie był liderem, zdobywając 10 punktów. Jego miejsce zajmie Ondřej Smetana, który jeszcze nie miał okazji zadebiutować w rozgrywkach ligowych w naszym kraju. Nie będzie także Patrika Mikela, drugiego pod względem zdobyczy punktowej zawodnika w pardubickim zespole. Jego zastąpi z kolei Michal Dudek. Skład uzupełni Martin Mejtský i Jaroslav Petrák.

W Debreczynie tyle samo punktów co Śląsk zdobył Speedway Club Žarnovica. Klub, który wziął na siebie szkolenie i szukanie następców Martina Vaculika, również dokonał zmian w składzie. Nie pojawi się Ján Mihálik, który brał udział we wspomnianej kolizji z Marko Lewiszynem. Młodemu Słowakowi co prawda nic się nie stało, lecz trener daje mu odpocząć kilka dni, by był w pełni przygotowany na zawody Mistrzostw Europy Juniorów w węgierskim Nagyhalász. Punkty dla tego zespołu zdobywać będą zatem – Patrik Búri, doświadczony sezon Martin Gavenda i gościnnie Bułgar Milen Manew. Start tego ostatniego może być sporym wydarzeniem na „Skałce”. 38-latek w ubiegłym sezonie triumfował w dwurundowym cyklu Pucharu MACEC, pokonując w biegu dodatkowym Dmytro Mostowika. Stale bierze także udział w Mistrzostwach Argentyny. Co prawda regulamin Speedway Friendship Cup zabrania startów obcokrajowców w barwach danej drużyny, lecz ze względu na charakter rozgrywek, zezwolono Słowakom na zaproszenie Bułgara.

Obsadę zamyka węgierski Debrecen Speedway SE. Przed własną publicznością ten klub reprezentowany był przez trójkę najlepszych obecnie reprezentantów tego kraju – Józsefa Tabakę, Norberta Magosiego i Roland Benkő, choć ten ostatni na torze pojawił się raz. Wygrał i więcej nie startował. Do Świętochłowic Węgrzy zawitają ze wspomnianym Benkő, ale zabraknie pozostałych dwóch armat. Ich miejsca zajmą: Péter Vida, Róbert Szegvári oraz Sándor Kónya. Za wiele o całej trójce powiedzieć nie można. W połowie kwietnia na torze w Nagyhalász brali oni udział w I rundzie Mistrzostw Węgier. Vida zajął  8 miejsce (5 pkt.), Kónya 11 (2 pkt) a Szegvári pojawił się na torze raz, zdobywając zero.

Początek sobotnich zawodów drużynowych jak i niedzielnych indywidualnych zaplanowano na godzinę 16:00. Wszelkie informacje na temat zakupu biletów znajdą Państwo poniżej w informacjach organizacyjnych.

Awizowane składy:
MS Śląsk Świętochłowice:
1. Hubert Łęgowik
2. Mateusz Pacek
3. Marcel Kajzer
4. Bartosz Szymura

RMSTK Równe (Ukraina):
5. Marko Lewiszyn
6. Stanisław Melnyczuk
7. Wiktor Trofimow
8. Andrij Kobrin

AMK Zlata Prilba Pardubice (Czechy):
9. Ondřej Smetana
10. Martin Mejtský
11. Jaroslav Petrák
12. Michal Dudek

Speedway Club Žarnovica (Słowacja):
13. Patrik Búri
14. Jakub Valkovič
15. Martin Gavenda
16. Milen Manew (Bułgaria)

Debrecen Speedway SE (Węgry):
17. Roland Benkő
18. Péter Vida
19. Róbert Szegvári
20. Sándor Kónya

Informacje organizacyjne:
Bilety: 15 zł
Program zawodów: 5 zł
Otwarcie kas stadionu w dniu zawodów o godzinie 14:00
Akredytacje do odbioru w kasie stadionu od godziny 14:00.
Przedsprzedaż biletów:
W piątek od godziny 9:00 do 17:00 w pokoju nr. 205 Stadionu im. Pawła Waloszka
W sobotę od godziny 10:00 w biurze klubu

Sponsorzy

Świętochłowice
KIM Group
Moto-Kris
zarzecki
kolormotip
gwozdz_logo
Kenpol
misztal
kudera
janis druk
Cynkownia
ZREP
Miąso transport
CTS
prolexi
owocowa
proinstal
urban
pwik
mpgk
osir skałka
ŚTM
Muzeum Powstań Śląskich
silkone
Life
gonet
jactech
ft logistic
Pablosz
Klub Kibica
dorota
Foto_romek
karol_foto
PZM

Kontakt

41-600 Świętochłowice
ul. Bytomska 40

+48 603 122 368
+48 509 840 719
biuro@speedwaysw.pl
https://www.speedwaysw.pl