Michał Widera

Michał Widera

Michał Widera ur. 17.08.1975 Bytom

sezon 2004: Śląsk Świętochłowice Licencja – ACR Czechy 2004
Indywidualne Mistrzostwo Polski Amatorów – Lublin
sezon 2005: Śląsk Świętochłowice Licencja – ACR Czechy 2005
sezon 2006: Śląsk Świętochłowice Licencja – ACR Czechy 2006
Indywidualne Mistrzostwo Polski Amatorów 2006 – Zielona Góra
Drużynowy Mistrz Polski Liga Amatorska 2006
Vice Mistrz Polski Par Amatorów 2006
sezon 2007: Śląsk Świętochłowice – Licencja Polska PZM
Drużynowy Mistrz Polski Liga Amatorska 2007
sezon 2008: Zdzichtex Lublin – Licencja Polska PZM
Drużynowy Mistrz Polski Liga Amatorska 2007
sezon 2009: Ice Racing Team Polska – Licencja FIM Polska
Speedway – Leszczyńskie Byki Leszno
wychowanek: Śląsk Świętochłowice, Slavia Ruda Śląska

Michał Widera zaczął jeździć na żużlu w późnym wieku z powodu braku wymaganej zgody rodziców. Jest przykładem, że dzięki uporowi i sportowym ambicjom można się spełniać w wybranej dyscyplinie. Na początku pomagał swoim kolegom z dzieciństwa Rafałowi Chińskiemu i Sebastianowi Kowolikowi jako mechanik. Ogromna chęć rozpoczęcia treningów realizują się bardziej po zakupie pierwszego motocykla żużlowego i możliwościach trenowania z juniorami Śląska Świętochłowice. Najwięcej treningów odbył jednak na trudnym technicznie torze Slavia w Rudzie Śląskiej.

W 2004 roku aby startować w zawodach wykupuje licencję czeską i z Sebastianem Kowolikiem startuje w Rumunii, gdzie w miastach Bukareszt i Braila dwukrotnie w debiucie zajmuje VI miejsce w turniejach memoriałowych. W roku 2004 wziął udział w pierwszych organizowanych w Polsce Mistrzostwach Polski Amatorów w Lublinie gdzie zajmuje I miejsce. Rok 2005 to praktycznie powrót bo bardzo ciężkiej kontuzji (złamanie żeber, przebicie płuc) doznanej na początku maja na treningu w Opolu. Rehabilitacja szpitalna trwała przeszło miesiąc w opolskim i zabrzańskim szpitalu. Widera we wrześniu powraca na tor startując w finale Mistrzostw Par Klubowych w Pile i w finale IMP Amatorów w Lublinie gdzie zajmuje dopiero 7 miejsce.

W roku 2006 w Zielonej Górze tym razem wygrywa wszystkie biegi i zdobywa drugi tytuł Mistrza Polski Amatorów. Rok 2006 to początek dwuletniej drużynowej dominacji Śląska Świętochłowice, który dwa razy pod rząd ze swoimi wychowankami zdobywa tytuł najlepszej drużyny amatorskiej w Polsce.

W 2008 roku z powodu zamknięcia stadionu żużlowego w Świętochłowicach Widera startuje w Lublinie gdzie po raz trzeci zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski Ligi Nieprofesjonalnej.

W roku 2009 próbuje swoich startów w odmiennej dyscyplinie – wyścigów motocyklowych na lodzie, debiutując w Eliminacjach do Mistrzostw Świata w barwach reprezentacji Polski. Zawodnik nadal chce podnosić swoje umiejętności w tej bardzo wymagającej formie sportowej rywalizacji. W speedway’u klasycznym w sezonie 2009 reprezentowal klub Leszczynskie Byki Leszno po raz czwarty zdobywajac tytul Druzynowego Mistrza Polski w klasie nieprofesjonalnej. W 2010 roku Widera podpisal kontrakt z zespolem lubelskim.

Widera posiada dyplom instruktora sportu żużlowego. Ukończył podyplomowe studia managera sportowego na AWF-ie w Katowicach. Interesuje się psychologią sportu i w przyszłości – po zakończeniu startów – chciałby jako trener pomagać młodym zawodnikom w speedway’u.

Michał w chwili obecnej jest trenerem Wandy Kraków, a wcześniej Ostrovi Ostrów Wlkp.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Sponsorzy

Świętochłowice
KIM Group
Moto-Kris
zarzecki
kolormotip
gwozdz_logo
Kenpol
misztal
kudera
janis druk
Cynkownia
ZREP
Miąso transport
CTS
prolexi
owocowa
proinstal
urban
pwik
mpgk
osir skałka
ŚTM
Muzeum Powstań Śląskich
silkone
Life
gonet
jactech
ft logistic
Pablosz
Klub Kibica
dorota
Foto_romek
karol_foto
PZM

Kontakt

41-600 Świętochłowice
ul. Bytomska 40

+48 603 122 368
+48 509 840 719
biuro@speedwaysw.pl
http://www.speedwaysw.pl