Michał Widera

Michał Widera ur. 17.08.1975 Bytom
wychowanek: Śląsk Świętochłowice, Slavia Ruda Śląska

sezon 2004: Śląsk Świętochłowice (licencja czeska)
Złoty medal – Indywidualne Mistrzostwo Polski Nieprofesjonalnych – Lublin

sezon 2005: Śląsk Świętochłowice (licencja czeska)

sezon 2006: Śląsk Świętochłowice (licencja czeska)
Złoty medal – Mistrzostwo Polski Nieprofesjonalnych 2006 – Zielona Góra
Złoty medal – Drużynowy Mistrz Polski Liga Nieprofesjonalnych
Srebrny medal –  Mistrzostwa Polski Par Nieprofesjonalnych

sezon 2007: Śląsk Świętochłowice – (licencja PZM)
Złoty medal – Drużynowy Mistrz Polski Liga Nieprofesjonalnych

sezon 2008: Zdzichtex Lublin – (licencja PZM)
Złoty medal – Drużynowy Mistrz Polski Nieprofesjonalnych

sezon 2009: Leszczyńskie Byki Leszno
Ice Racing Team Polska – (licencja FIM Polska)
Złoty medal Drużynowy Mistrz Polski Liga Nieprofesjonalnych

Michał Widera zaczął jeździć na żużlu w późnym wieku z powodu braku wymaganej zgody rodziców. Jest przykładem, że dzięki uporowi i sportowym ambicjom można się spełniać w wybranej dyscyplinie. Na początku pomagał swoim kolegom z dzieciństwa Rafałowi Chińskiemu i Sebastianowi Kowolikowi jako mechanik. Ogromna chęć rozpoczęcia treningów realizują się bardziej po zakupie pierwszego motocykla żużlowego i możliwościach trenowania z juniorami Śląska Świętochłowice. Najwięcej treningów odbył jednak na trudnym technicznie torze Slavia w Rudzie Śląskiej.

W 2004 roku jeździ z licencję czeską, startuje m.in. w Czechach, Chorwacji, Austrii oraz Rumunii gdzie w  Bukareszcie i Braila dwukrotnie zajmuje VI miejsce w turniejach memoriałowych. W roku 2004 wziął udział w pierwszych organizowanych w Polsce Mistrzostwach Polski zawodników nieprofesjonalnych w Lublinie gdzie zdobywa pierwszy tytuł Mistrza Polski w tej kategorii. Rok 2005 to ciężka kontuzja na treningu w Opolu i miesięczny pobyt w szpitalu oraz  żmudna 3 miesięczna rehabilitacja. We wrześniu wraca na tor startując najpierw w finale – Mistrzostw Par Klubowych w Pile oraz w finale Mistrzostw Polski – Nieprofesjonalnych w Lublinie gdzie zajmuje 7 miejsce.

W roku 2006 w Zielonej Górze w kolejnym finale Mistrzostw Polski Nieprofesjonalnych zdobywa złoty medal z kompletem punktów i tym samym drugi złoty medal Indywidualnego Mistrza Polski Nieprofesjonalnych. Rok 2006 to początek dwuletniej drużynowej dominacji Śląska Świętochłowice, który dwa razy pod rząd ze swoimi wychowankami zdobywa złote medale  najlepszej Drużyny Nieprofesjonalnej w Polsce.

W 2008 roku z powodu zamknięcia stadionu żużlowego w Świętochłowicach Widera startuje w Lublinie gdzie po raz trzeci zdobywa złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski Ligi Nieprofesjonalnej.

W roku 2009 – 2011 reprezentuję Polskę w odmiennej dyscyplinie – iceracing czyli wyścigi motocyklowe na lodzie debiutując w Eliminacjach do Mistrzostw Świata w Sanoku, Mistrzostwach Europy w rosyjskiej Ufie oraz turniejach w Czechach, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii. W speedway’u klasycznym w sezonie 2009 reprezentował klub Leszczyńskie Byki Leszno po raz czwarty zdobywając Złoty Medal Drużynowego Mistrza Polski Nieprofesjonalnych.

W  2010 roku zawodnik podpisał kontrakt z zespołem lubelskim, ale nie wystartował już w klasycznej odmianie żużla. Liczne kontuzje zamknęły żużlową przygodę. Michał Widera jest do tej pory najbardziej utytułowanym zawodnikiem, który jeździł w kategorii nieprofesjonalnych z dwoma złotymi medalami indywidualnie, czterema złotymi z drużynami, w których startował (Świętochłowice, Leszno, Lublin), jednym srebrnym w parach (Leszno).

Widera posiada dyplom trenera sportu żużlowego, instruktora piłki ręcznej, nurkowania advance i ratownika wodnego. Ukończył studia magisterskie Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych na GWSH Katowice, podyplomowe studia managera sportowego na AWF-ie w Katowicach i psychologię sportu na SWPS w Warszawie.

Piastował posadę trenera żużlowego w klubach:

Śląsk Świętochłowice – 2008-2009

Wanda Kraków – 2010, 2014-2015