Początki Śląska sięgają roku 1920, kiedy to 20 lutego doszło do założeni Klubu Sportowego Śląsk w Świętochłowicach. Jako pierwsi wystartowali piłkarze debiutując 20 marca 1920 w meczu z Polonią Bytom. Po wojnie w 1947 pod szyldem Śląska powstała prężnie działająca sekcja motocyklowa, która organizowała wyścigi uliczne a jej barw bronili między innymi bracia Nierobisze oraz Ginter i Jan Hennkowie. W 1949 roku decyzją władz zmieniono nazwy klubów w Polsce, powołując w ich miejsce tak zwane zrzeszenia. W Świętochłowicach klub mający związki z Hutą Florian zmieniono w Zrzeszenie Sportowe „Stal” . Budowa toru żużlowego na stadionie rozpoczęła się w 1951 roku zbudowany w czynie społecznym został oddany na Narodowe Święto Odrodzenia Polski i pierwsze zawody żużlowe rozegrano 21 lipca 1951 roku a pierwszymi zawodnikami reprezentującymi klub byli Robert Nawrocki notabene zawodnik Budowlanych Rybnik, Zygfryd Makuła, Roman Staneczko i Marian Klima startujący na przystosowanych motocyklach NSU, Rudge i AJS. W 1952 roku Stal Świętochłowice, wystartowała w Drużynowych Mistrzostwach Polski na maszynach przystosowanych w okręgu katowickim razem z rezerwami Włókniarza Częstochowa, Budowlanych Rybnik oraz Stalą Cieszyn i Górnikiem Czeladź. Do finału strefy południowej awansowały rezerwy Włókniarza. Kiedy do Świętochłowic decyzją Centralnej Rady Związków Zawodowych przeniesiono siedzibę Zrzeszenia „Stal” rozpoczęła się prawdziwa historia sportu żużlowego w Świętochłowicach.