Turniej par – sylwetki zawodników – Piotr Świderski i Paweł Miesiąc

Aktualności Off 1205

Znamy już pierwsze nazwiska zawodników, którzy wezmą udział w turnieju par pod nazwą SPEEDWAY REAKTYWACJA na świętochłowickim stadionie im. Pawła Waloszka.

Są to:

swiderskiPiotr Świderski (ur. 11 maja 1983 w Gostyniu)

Drużynowy mistrz kraju z 2006/2014 roku.

Egzamin na licencję żużlową zdał w 1999 roku na częstochowskim torze. W barwach wrocławskiej drużyny zadebiutował podczas towarzyskiego spotkania z Kolejarzem Rawicz. Pojedynek ten zakończył się dla młodego zawodnika fatalnie, ponieważ na skutek upadku odniósł on poważniej kontuzji kręgosłupa. Uraz ten wykluczył go z jeżdżenia do końca sezonu. W kolejnych dwóch latach Piotr nie umiał wywalczyć sobie miejsca w składzie WTS-u i występował w turniejach juniorskich. W rozgrywkach ligowych Świderski zadebiutował jako zawodnik Kolejarza Rawicz, do której został wypożyczony z Wrocławia w 2002 roku. W meczu tym Piotr zdobył tylko jeden punkt, chociaż gdyby nie defekty i upadek uzbierałby ich zapewne znacznie więcej. Z czasem Świderski radził sobie już jednak znacznie lepiej, występował nawet w Mistrzostwach Europy Juniorów. Kolejny rozgrywki Piotr ponownie spędził w Kolejarzu, którego był wiodącą postacią. Razem z Marcinem Nowaczykiem zajął piątą lokatę w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, a finał Srebrnego Kasku zakończył na jedenastej pozycji.

Sezon 2004 Piotr rozpoczął jako zawodnik Atlasu Wrocław. Razem z Robertem Miśkowiakiem tworzył jedną z najlepszych par juniorskich w lidze. W jednej z rund kwalifikacyjnych Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych Świderski musiał wystartować samemu, ponieważ Miśkowiak zdawał w tym dniu maturę, a władze polskiego żużla nie zgodziły się na przesunięcie terminu zawodów. Świderski zdobył komplet osiemnastu oczek, jednak wynik ten był i tak zbyt niski, by przejść do następnej fazy turnieju. W kolejnych zawodach, Mistrzostwach Świata Juniorów, Robert zwyciężył, a Piotr zajął piąte miejsce. Tą samą lokatę Świderski zajął w finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Pile. Wraz z WTS-em zdobył drużynowo wicemistrzostwo kraju. W 2005 roku Świderski startował już jako senior i dosyć niespodziewanie wywalczył sobie miejsce w składzie. Uplasował się na czternastym miejscu Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz dziewiątej pozycji Indywidualnych Mistrzostw Europy. W 2007 roku był wypożyczony do ZKŻ Kronopol Zielona Góra. W sezonie 2010 Piotr ponownie powraca do Wrocławia.

W swej karierze reprezentował takie polskie kluby jak : WTS Wrocław, Kolejarz Rawicz, ZKŻ Zielona Góra, ROW Rybnik, Unia Tarnów , Wybrzeże Gdańsk, Start Gniezno

Aktualny reprezentuje klub: Stal Gorzów

oraz

Pawel_MiesiacPaweł Miesiąc (ur. 27 kwietnia 1985 w Przeworsku)

W 2001 roku zdał licencję i zadebiutował w rzeszowskiej Stali. Do 2005 roku startował bez większych sukcesów. W 2005 r. odniósł swój pierwszy duży sukces i zdobył drugie miejsce w Srebrnym Kasku. Po sporej przerwie rzeszowski zespół uzyskał awans do finału Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, jednak w zawodach rozgrywanych w Rzeszowie nie odegrali większej roli zajmując 5 miejsce. W 2005 roku miał spory udział w awansie Stali do Ekstraligi, będąc jednym z czołowych juniorów w I lidze.

Sezon 2006, który był ostatnim sezonem zawodnika w gronie juniorów, obfitował w sukcesy. W żużlowej Ekstralidze startował z bardzo dobrym skutkiem. Jako pierwszy zawodnik z Rzeszowa zdołał uzyskać awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych we włoskim Terenzano, gdzie zajął 5 miejsce. Było to najlepsze miejsce wśród Polaków, z wyjątkiem Karola Ząbika, który został Mistrzem. Prócz tego Miesiąc został Drużynowym Mistrzem Świata Juniorów, gdzie w finale w Rybniku, pełniąc rolę rezerwowego, zdobył 3 punkty. Razem z rzeszowską drużyną młodzieżową powtórzył sukces swoich starszych kolegów z roku 1994 i 1995, zdobywając upragniony złoty medal w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski. Również złoto zdobył w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych w parze z Dawidem Stachyrą. Warto odnotować fakt iż w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier zdobył złoty medal, pokonując w dodatkowym biegu zawodnika gospodarzy Jozsefa Tabake.

W swej karierze reprezentował takie polskie kluby jak : Stal Rzeszów, Lokomotiv Daugavpils, Lubelski Węgiel KMŻ,

Aktualny reprezentuje klub: Wanda Instal Kraków

Kolejne nazwiska i krótkie biografie zaprezentujemy państwu w najbliższych dniach.

W turnieju wystąpi 10 zawodników. W pierwszej fazie zawodów pojadą zestawem par w regulaminu PZM – Art. 51 ( 5 Par – łącznie 10 biegów ) w drugiej fazie zawodnicy, którzy zdobyli największa ilość punktów (8 zawodników) pojadą dwa biegi półfinałowe, dwóch najlepszych z każdego biegu pojedzie w finale o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowice.
Przed prezentacją zawodników rundę honorową wykonają dawni zawodnicy Śląska: Józef Jarmuła, Paweł Waloszek, Krzysztof Bas, Erwin Brabaiński, Sebastian Kowolik, Jacek Folkert oraz Prezydent Miasta – Dawid Kostempski.

Serdecznie zapraszamy: 17 .ipca 2015 godz. 16.00

Sponsorzy

Świętochłowice
KIM Group
Moto-Kris
zarzecki
kolormotip
gwozdz_logo
Kenpol
misztal
kudera
janis druk
Cynkownia
ZREP
Miąso transport
CTS
prolexi
owocowa
proinstal
urban
pwik
mpgk
osir skałka
ŚTM
Muzeum Powstań Śląskich
silkone
Life
gonet
jactech
ft logistic
Pablosz
Klub Kibica
dorota
Foto_romek
karol_foto
PZM

Kontakt

41-600 Świętochłowice
ul. Bytomska 40

+48 603 122 368
+48 509 840 719
biuro@speedwaysw.pl
https://www.speedwaysw.pl