Stadion imienia Pawła Waloszka powrócił do życia

Aktualności Off 1298

Lampart z Kuciapą wygrali turniej par. Lampart z Pucharem Prezydenta.

Na reaktywowanym torze żużlowym w Świętochłowicach odbył się turniej par „Speedway Reaktywacja” oraz mini turniej indywidualny o Puchar Prezydenta Miasta Dawida Kostempskiego. Najlepszą parą byli Dawid Lampart i Maciej Kuciapa a indywidualnie ponownie na najwyższym podium stanął Lampart.

fot. Aleksandra Cimała

fot. Aleksandra Cimała

Rozpoczęło się od kilku piosenek zespołu CHICO, które muzycy wykonali w oczekiwaniu na oficjalne otwarcie toru. Od tej uroczystość rozpoczął się turniej par. Przemawiali Dawid Kostempski Prezydent Miasta, Piotr Szymański przewodniczący GKSŻ, który zobowiązał się do pomocy klubowi oraz byli zawodnicy Paweł Waloszek, Erwin Brabaiński i Prezes Klubu Michał Widera, który dziękował kibicom oraz wszystkim firmom pomagającym odbudować żużel. Wymienieni wspólnie przecięli wstęgę w barwach Świętochłowic, otwierając tym samym tor i zawody. Po tym na torze rundę honorową na motocyklach żużlowych szkółki Śląska wykonali Waloszek, Brabaiński oraz Kostempski. W parkingu można było zauważyć byłych zawodników Śląska, Rybnika czy Częstochowy, pojawił się również czujący się jak w domu Andrzej Huszcza. W latach swoich startów zapraszany na prawie każdy turniej do Świętochłowic. Również kilkoro polityków odwiedziło Skałkę, Senator Leszek Piechota czy posłanka Danuta Pietraszewska oraz grupa miejscowych radnych. Dopiero po tych uroczystościach rozpoczęła się prezentacja, do której zawodnicy wyjechali na motocyklach zaprzyjaźnionych kibiców i klubów motorowych i zawodowe ściganie mogło ruszyć. Awizowanego wcześniej Krzysztof Buczkowskiego zmienił Łukasz Sówka. Podczas prezentacji okazały puchar za jubileuszowe czterechsetne zawody otrzymał od PZM sędzia zawodów Jerzy Najwer, wręczył wiceprzewodniczący OKSŻ Daniel Kuc. Po prezentacji na samotnie na torze pojawił się Józef Jarmuła. Jego technika jazdy nawet dzisiaj wzbudziła ogromy aplauz. A sporo kibiców starszego pokolenia pamiętało go jeszcze z startów, stąd duża dawka oklasków dla tego weterana.

Józef Jarmula

Dopiero w trzecim biegu kibice otrzymali mała dawkę emocji, pierwsze dwa rozstrzygnęły się na starcie kolejno zwyciężali startujący z drugiego pola Rafał Trojanowski i Piotr Świderski.. Startujący z pierwszego pola Sówka, wypchnął na pierwszym łuku pod bandę Norberta Kościucha i Dawida Stachyrę, na czym skorzystał Tomasz Chrzanowski. Jednak na trzecim okrążeniu Stachyra z Kościuchem wyprzedzili Chrzanowskiego, który już do końca biegu nie odbił punktowanej pozycji. Wyścig czwarty to ładna walka Lamparta i Miesiąca o druga pozycję, Trojanowskiemu zdefektował motocykl. Bieg wygrał Kuciapa. Piąty wyścig to efektowna walka o pierwszą pozycję, którą od początku prowadzili Świderski z Chrzanowskim, zmieniając się co chwilę na prowadzeniu. Lepszym okazał się „Świder”. W tym biegu jako pierwszy z nową nawierzchnią toru zapoznał się Mariusz Fierlej. Kolejna awaria maszyny w biegu szóstym, to pierwsza powtórka startu,a drugą powtórkę tego biegu przeprowadzono po upadku na pierwszym łuku Stachyry i Kościucha. Nowa dmuchana banda zdała egzamin i po badaniach obaj zawodnicy stanęli przed taśmą startową. Pobijani nie nawiązali walki z Lampartem i Kuciapą. Mimo to Lampart wykręcił rekordowy czas 67,07 sek. tym samym wymazał z programów dziewiętnastoletni rekord toru Hansa Nielsena, który wynosił 67,28 sekund, a ustanowiony został 23 sierpnia 1996 roku. W siódmym biegu do rekordzisty dołączył Trojanowski uzyskując ten sam czas, a tuż po stracie zderzyli się Świderski z Miesiącem, który nie kontynuował dalszej jazdy. Kolejna odsłona to walka Sówki z Kuciapą, który po wygranym starcie nie pozwolił się wyprzedzić. Dziewiąty wyścig wygrał Świderski, a Kościuch po dość ostrym ataku na Stachyrę dojechał na drugiej pozycji. Defekt Fierleja. Ostatnia gonitwa turnieju par to świetny start Chrzanowskiego, jednak kolejno wyprzedzili go Trojanowski i Miesiąc. Kolejny defekt, tym razem Sówki. Para Lampart, Kuciapa zdobywając 17 punktów wygrała turniej.

Po zakończonym biegu, ośmiu najlepszych zawodników podzielonych na dwa półfinały wybrało pola startowe do turnieju o Pucharu Prezydenta Miasta, który był w przeszłości obok Pucharu Hutnika, Memoriału Rościsława Słowieckiego czy Grand Prix Taxi, zawsze atrakcyjnym turniejem w Świętochłowicach, często z międzynarodową obsadą.Wygrywali go Paweł Waloszek czy Jerzy Kochman. Pierwszy półfinał wygrał Świderski przed Trojanowskim. W drugim najlepszymi okazali się Kościuch i Lampart. Finał wygrał Lampart przed Kościuchem i Trojanowski. Ostatnie miejsce zajął Świderski, który jako pierwszy wybierał pole startowe. Wybrał drugie, które już tak nie niosło na stracie jak na początku zawodów.

Na koronie stadionu rozstawiły się stoiska z napojami, a przy tej temperaturze było to bardzo potrzebne, jedzeniem, pamiątkami sportowymi. Największym zainteresowaniem cieszył się stary saturator, do którego ustawiały się długie kolejki. Był również mały kącik pamięci poświęcony żużlowcom Śląska oraz Pawłowi Waloszkowi. Organizatorzy zawodów dali radę, ale ich debiut trochę się przeciągnął. Co mniej wytrwali kibice opuścili wcześniej stadion. Spowodowane to było nową nawierzchnią, która wymagała częstej kosmetyki oraz kłopotami z maszyną startową. Pierwsze koty za płoty, na następnych zawodach doświadczenie osób funkcyjnych oraz obsługi technicznej już na pewno zaprocentuje. Poprawić również trzeba nagłośnienie bo o ile Grzegorza Gabora z murawy było słychać wyśmienicie, to już Lucjana Parzonkę i Marcina Kostorza z wieżyczki znacznie gorzej. Na zakończenie zawodów ponownie zagrał zespół CHICO, a zawodnicy, działacze i kibice mogli się spotkać się przy grillu.

Turniej Par „Speedway Reaktywacja”

I. Para 3 – 17 pkt.
5. Dawid Lampart 7 (1,2,3,1)
6. Maciej Kuciapa 10 (2,3,2,3)

II. Para 2 – 13 punktów
3. Rafał Trojanowski 9 (3,d,3,3)
4. Paweł Miesiąc 4 (1,1,d,2)

III. Para 4 – 12 punktów
7. Piotr Świderski 10 (3,3,1,3)
8. Mariusz Fierlej 2 (2,u/w,2 d)

IV. Para nr 1 – 9 pkt.
1. Norbert Kościuch – 5 (2,1,0,2)
2. Dawid Stachyra – 4 (0,2,1,1)

IV. Para nr 5 – 9 pkt.
9. Łukasz Sówka – 6 (3,1,2,d)
10. Tomasz Chrzanowski – 3 (0,2,0,1)

RT. Marcel Kajzer – nie startował.

Bieg po biegu.
I. 68,09 – Trojanowski, Kościuch, Miesiąc, Stachyra
II. 68,547 – Świderski, Kuciapa, Lampart, Fierlej
III. 68,47 – Sówka, Stachyra, Kościuch, Chrzanowski
IV. 68,07 – Kuciapa, Lampart, Miesiąc, Trojanowski d
V. 68,00 – Świderski, Chrzanowski, Sówka, Fierlej w/u,
VI. 67,07 – Lampart, Kuciapa, Stachyra, Kościuch – Nowy Rekord Toru
VII. 67,07 – Trojanowski, Fierlej, Świderski, Miesiac d, – Wyrównany Rekord Toru
VIII. 68,07 – Kuciapa, Sówka, Lampart, Chrzwnowski
IX. 68,02 – Świderski, Kościuch, Stachyra , Fierlej d,
X. 68,08 – Trojanowski, Miesiąc, Chrzwnowski, Sówka d,

Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowice.
I półfinał 68,72 – Świderski (C), Trojanowski (D), Stachyra (A), Sówka (B) d,
II półfinał 68,52 – Kościuch (A), Lampart (C), Miesiąc (B), Kuciapa (D) d

Finał 67,88 – Lampart (D), Kościuch (A), Trojanowski (C), Świderski (B)

Sędzia: Jerzy Najwer.

Widzów: sporo 😉

Zapraszamy do obejrzenia galerii z zawodów: galeria

tekst: Wojciech Wilde speedway.info.pl

Wszystkich zainteresowanych informujemy, iż w biurze klubu istnieje wciąż możliwość zakupu programów i ciegiełek z wczorajszych zawodów, z których dochód w pełni przeznaczony jest na potrzeby szkółki MS Śląsk .


Kliknij aby powiększyć

Sponsorzy

Świętochłowice
KIM Group
Moto-Kris
zarzecki
kolormotip
gwozdz_logo
Kenpol
misztal
kudera
janis druk
Cynkownia
ZREP
Miąso transport
CTS
prolexi
owocowa
proinstal
urban
pwik
mpgk
osir skałka
ŚTM
Muzeum Powstań Śląskich
silkone
Life
gonet
jactech
ft logistic
Pablosz
Klub Kibica
dorota
Foto_romek
karol_foto
PZM

Kontakt

41-600 Świętochłowice
ul. Bytomska 40

+48 603 122 368
+48 509 840 719
biuro@speedwaysw.pl
https://www.speedwaysw.pl