Sebastian_Kowolik

Sebastian Kowolik ur. 05.08.1976 Ruda Śląska

Wychowanek, startował w latach 1992 – 1996, 1999 – 2002. Starszy brat Szymona.

licencja: 1992 r.
starty w lidze: 1992-1996 Śląsk Świętochłowice
1999-2002 Śląsk Świętochłowice
1997 Włókniarz Częstochowa
1998 RKM Rybnik
2003 TŻ Łódź
2004 Kolejarz Opole
2005 Kolejarz Opole
2006 Orzeł Łódź

Sebastian już w szkółce okrzyknięty był ogromnym talentem. Ścigał się z licencjonowanymi już wówczas zawodnikami nie bez sukcesów. Po zdaniu żużlowego egzaminu od razu dostaje się do składu stając się podstawowym juniorem Śląska.

Niestety przykra kontuzja przerywa prawie na dwa lata jego ciekawie rozpoczynającą się karierę. Po powrocie na tor Sebastian długo dochodzi do normalnej dyspozycji. Jest zauważony przez działaczy Włókniarza i rok po Rafale Chińskim to on trafia, jeszcze jako junior do Włókniarza, gdzie zdobywa doświadczenie na ekstraligowych torach. Rok później trafia do RKM Rybnik uzyskując stabilizację formy. Od tego roku widać stałą progresję wyników. Sebastian znany jest ze swojej ogromnej ambicji i chęci równania do najlepszych.

W roku 2004 uzyskał wysoką średnią na drugoligowych torach oraz awansował z zespołem Kolejarza Opole do 1-ligi.

Rok 2005 to jazda w I lidze w barwach Opola. Słaba sytuacja finansowa klubu spowodowała jednak niezadowalający wynik i po sezonie „Sebo” przenosi się do znanej mu już z wcześniejszych występów Łodzi. Tam widać, że sezon 2006 powinien być jego najlepszym w karierze i mimo kilku defektów i splotu kilku nieszczęśliwych sytuacji jest krajowym liderem Łodzi, aż do feralnego meczu w maju. Wtedy to doznaje skomplikowanego złamania ramienia i obojczyka, wraz z uszkodzeniem nerwu promieniowego lewej ręki. Skutki tego Sebastian leczy do dziś, po drodze przechodząc trzy operacje. Wszystko jest jednak na dobrej drodze i w niedługim czasie powinniśmy go znów zobaczyć na motocyklu.

Obok jazdy na żużlu Sebastian jako jeden z nielicznych pogodził wyczynowo uprawiany sport z nauką i skończył studia ekonomiczne. Na kursie w Bydgoszczy uzyskał papiery na instruktora żużlowego i poprowadził drużynę amatorską Śląska Świętochłowice do tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Nie obce są mu również tajniki budowy silnika. Od jakiegoś czasu zgłębiał skrupulatnie tę wiedzę, która miała pomóc mu w lepszym dopasowaniu parametrów motocykla.

Aktualnie Sebastian spełnia się zawodowo prowadząc własną firmę spedycyjno-transportową oraz wychowuje wraz z żona Agatą córeczkę Patrycję.