Home / Historia
- Pierwotna nazwa świętochłowickiej sekcji żużlowej, założonej w 1952 roku, to Stal. Dwa lata później przeniesiono tu drużynę Stali Ostrów Wielkopolski, by w końcu od 1957 mógł zaistnieć Śląsk Świętochłowice.
- Jednym z pionierów speedway’a w mieście był Robert Nawrocki, który założył również sekcję żużlową w Katowicach. Sam też ścigał się na żużlu w latach 1948-1958.
- Robert Nawrocki to brat przyrodni najbardziej utytułowanego żużlowca Śląska, Pawła Waloszka. To jednak nie koniec żużlowego klanu z Świętochłowic, bowiem oprócz Pawła Waloszka na torach ścigali się również jego bracia: Wiktor, Józef i Franciszek. Swoich sił próbował też syn Pawła – Damian. Z kolei syn Roberta Nawrockiego – Andrzej także kręcił kółka na „szlace”, a córka Nawrockiego seniora, Małgorzata to żona… Andrzeja Huszczy z Zielonej Góry. Wynika więc, iż na przestrzeni dziejów świętochłowicki klan mógłby hipotetycznie wystawić pełną drużynę ligową!
- Paweł Waloszek podczas jednego ze swoich pierwszych występów przegrał na torze z… dziewczyną! Poza tym przez dwadzieścia pięć lat był członkiem kadry narodowej, z którą został mistrzem świata w 1975 roku, a indywidualnie zdobył srebro w 1970. Paradoksalnie, nigdy nie sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski.
- Mimo braku złota IMP w dorobku Pawła Waloszka, jeden zawodnik startujący onegdaj w Śląsku był mistrzem Polski. Mowa o Marianie Kaiserze, który w 1957 roku na torze w Rybniku sięgnął po najcenniejsze trofeum. Sęk w tym, że w świętochłowickich barwach ścigał się w latach 1953-55.
- Jan Mucha był kolejnym zawodnikiem Śląska, który zdobywał medale mistrzostw świata – w latach 1970 i 1974 stawał na najniższym podium drużynowego czempionatu globu. Po zakończeniu kariery rozwinął w rodzinnym Mikołowie dobrze prosperujący salon sprzedaży samochodów.
- Żużlowcy Śląska zdobyli w sumie dziewięć medali w imprezach rangi mistrzostw Polski oraz siedem „krążków” mistrzostw świata.
- Długo zanim na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku na polskich torach pojawili się zagraniczni żużlowcy, Śląsk miał w swojej drużynie dwóch „stranieri” rodem z ówczesnej Jugosławii – Alberta Kocmuta i Jože Mavsera.
- W Świętochłowicach organizowano w przeszłości aż dwa memoriałowe turnieje – pamięci pułkownika Rościsława Słowieckiego (byłego przewodniczącego Głównej Komisji Żużlowej) oraz Jana Ciszewskiego (nieodżałowanego komentatora sportowego).
- Największym showmanem wszechczasów w barwach Śląska Świętochłowice był urodzony na Węgrzech Józef Jarmuła, który niekonwencjonalnym stylem jazdy na motorze wzbudzał zachwyt wśród kibiców, ale jednocześnie kontrowersje wśród sędziów.
- Po raz ostatni w rozgrywkach ligowych zespół Śląska Świętochłowice startował w 2002 roku, a ostatnie oficjalne zawody do czasu reaktywacji odbyły się w 2006.
- Michał Widera był reprezentantem Polski w wyścigach motocyklowych na lodzie.
- W 2014 roku kibice spontanicznie wzniecili pospolite ruszenie, które przyczyniło się do reaktywacji żużla przy Bytomskiej 40.
- 17 lipca 2015 roku za sprawą turnieju Speedway Reaktywacja, żużel powrócił na świętochłowicką Skałkę!
- We wrześniu 2016 roku Śląsk Świętochłowice doczekał się pierwszych wychowanków po udanej reaktywacji. W Rybniku certyfikat na licencję żużlową pozytywnie przebrnęli Kamil Tomaszowski oraz Mateusz Pacek.
- W 2016 roku Śląsk wrócił do klubowej rywalizacji za sprawą występów w Speedway Friendship Cup, a turniej na Skałce zakończył się zwycięstwem gospodarzy.