Otwarte Mistrzostwa Śląska Juniorów: Czaja zgarnia wszystko!

Aktualności Off 441

Artur Czaja został mistrzem Śląska juniorów podczas zawodów w Świętochłowicach Zawodnik PGE Stal Rzeszów zgromadził 14 punktów i wyprzedził Marcina Nowaka z GKM-u Grudziądz (13 punktów) oraz Arkadiusza Madeja z Unii Tarnów (11+3). Dodatkowo Czaja wygrał bieg o Puchar Prezesa Okręgowego Związku Polskiego Związku Motorowego.

W tym roku nasze Stowarzyszenie w końcu doczekało się dwóch zawodów żużlowych na stadionie im. Pawła Waloszka. Po lipcowym turnieju par Speedway Reaktywacja przyszła pora na Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów. Ze względu na ograniczoną liczbę biletów pula 950 biletów rozeszła się do piątkowego poranka co świadczy o potrzebie tej dyscypliny sportu w tym mieście.

_DSC0778

Przed zawodami na torze zaprezentowali się młodzi adepci ze szkółki w Świętochłowicach, którzy trenują dwa razy w tygodniu i z każdym treningiem widać postęp w ich rozwoju. Na starcie w Świętochłowicach nie oglądaliśmy wcześniej anonsowanych: Adriana Woźniaka, Rafała Malczewskiego oraz Norberta Krakowiaka. Ten pierwszy choć zjawił się w Świętochłowicach, jednak z powodu braku ważnych badań lekarskich nie został dopuszczony do zawodów przez sędziego. Malczewski w ostatniej chwili odmówił startu w zawodach, a Krakowiaka zastąpił Oskar Bober. W początkowej fazie zawodów świetnie spisywał się Valentin Grobauer, który w pierwszym biegu wykręcił najlepszy czas dnia i jako jeden z nielicznych pokonał cztery okrążenia świętochłowickiego toru poniżej 68 sekund. Kolejne starty w wykonaniu Niemca nie były już tak udane i ostatecznie ukończył na siódmym miejscu.

_DSC0935

Na torze im. Pawła Waloszka dominował Artur Czaja, który jeszcze we wtorek odbył trening na tym torze i to był jego handicap w tych zawodach.Wychowanek Włókniarza Częstochowa zdobył 14 punktów, a jedynej porażki doznał w starciu z Danielem Kaczmarkiem. Czaja w sobotę odebrał dwa puchary, bowiem zwyciężył również w biegu o Puchar Prezesa Okręgowego Związku Polskiego Związku Motorowego. Ta instytucja wsparła finansowo organizację zawodów. – Jestem bardzo szczęśliwy z tego wyniku. Choć tor nie pomagał, bo wiele brakowało mu do idealnego, a jazda po dziurach sprawiała problemy to jednak spodziewałem się tego i wiedziałem jak się zachować – powiedział Czaja. Jak później dodał: „Ten tor w przyszłym roku będzie już zupełnie inny jak się uleży”.

Drugie miejsce zajął Marcin Nowak z Grudziądza, który zgromadził jeden punkt mniej, a podium uzupełnił Arkadiusz Madej wygrywając z Kaczmarkiem w dodatkowym biegu.

Szansę na zajęcie miejsca na podium zmarnował również Patryk Rolnicki. Zawodnik Unii Tarnów w swoich pierwszych trzech wyścigach prezentował się wybornie i miał na swoim koncie 9 „oczek”. Jednak dwóch kolejnych biegów Rolnicki nie ukończył z powodu upadków i zadowolić się musiał szóstą lokatą.

_DSC0929

Kolejne święto speedwaya zakończyło się ogromnym sukcesem, a będący na stadionie podczas zawodów Prezydent Dawid Kostempski powiedział, że do 2018 roku stadion przejdzie wszystkie konieczne modernizacje, aby kibice w tym mieście zobaczyli „czarny sport” w wydaniu ligowym.

W sobotę oglądaliśmy kilka upadków, ale na szczęście w każdym przypadku skończyło się tylko na potłuczeniach. Warto pochwalić Michała Gruchalskiego, który w szesnastej gonitwie zanotował upadek. Jadący tuż przed nim Grzegorza Bassara miał problemy z opanowaniem motocykla, a 16-latek, ratując się przed wjechaniem w rywala upadł na tor i… zniszczył swój sprzęt, przez co nie mógł jechać w kolejnych wyścigach.